Temat dnia

Wybór tzw. neo-sędziów do KRS jest niekonstytucyjny

Stowarzyszenia Sędziów i Prokuratorów Polskich z zaskoczeniem przyjmują zmiany dokonane przez Senat w ustawie regulującej sposób wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa. - Nie zgadzamy się na to, by zasady państwa prawa były przedmiotem umów politycznych – protestują sędziowie i prokuratorzy, odnosząc się do poprawki przyjętej przez Senat w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa.

SN: Sąd z urzędu orzeka o roztrwonionym przez małżonka majątku

Prawo rodzinne Domowe finanse

W postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd z urzędu rozstrzyga także o roszczeniach wynikających z nieusprawiedliwionego rozporządzenia majątkiem wspólnym na własne potrzeby przed ustaniem wspólności małżeńskiej – taką uchwałę w składzie siedmiorga sędziów podjęła we wtorek 14 maja br. Izba Cywilna Sądu Najwyższego w poszerzonym składzie.

ILGA-Europe “Rainbow Map": Polska po raz kolejny najbardziej homofobiczna w UE

Wymiar sprawiedliwości

Jak wynika z najnowszego rankingu ILGA-Europe “Rainbow Map”, po raz kolejny, Polska okazała się najbardziej homofobicznym państwem Unii Europejskiej. Przed nią uplasowały się Rumunia i Bułgaria. Z kolei na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Malta, dalej Islandia, a podium zamknęła Belgia. Tymczasem kończą się rządowe prace nad zmianą kodeksu karnego, która ma umożliwić ściganie za mowę nienawiści ze względu na płeć i orientację seksualną.

Prof. Piskorz-Ryń: Potrzebujemy systemowej reformy służb specjalnych

Wymiar sprawiedliwości

W wyniku ucieczki na Białoruś sędziego Tomasza Szmydta w przestrzeni publicznej rozgorzała dyskusja na temat pilnej potrzeby zmian w prawie. Czy rzeczywiście ich jako państwo potrzebujemy? Na pewno nie, jeśli mówimy o zmianach pochopnych, przygotowanych pospiesznie, na kolanie i służących satysfakcji jednodniowych specjalistów od bezpieczeństwa. Mleko się już rozlało. To co trzeba zrobić, to poza okiem opinii publicznej dokonać oceny strat i ustalić przyczyny i możliwe wnioski na przyszłość - pisze dr hab. Agnieszka Piskorz-Ryń, prof. UKSW w Warszawie.

RPO: Dyskryminująca ścieżka do zawodu sędziego

Prawnicy

Kryteria powołania na sędziego sądu apelacyjnego są ukształtowane w sposób dyskryminacyjny, co utrudnia możliwość awansu sędziom ze zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym – uważa prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich. Ponadto obywatelstwo polskie powinno być łączone z obywatelstwami innych państw. Teraz tylko sędziowie sądów administracyjnych cieszą się takim przywilejem.

Wyrok TK w sprawie wyborów "kopertowych" - za tydzień

Na 21 maja Trybunał Konstytucyjny wyznaczył ogłoszenie orzeczenia w sprawie odpowiedzialności byłego premiera Mateusza Morawieckiego za wydanie poleceń w związku z przygotowaniem wyborów korespondencyjnych w 2020 r. organizowanych przez Pocztę Polską, a nie PKW. Podstawą miały być przepisy ustawy z 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych.

Prawo.pl
Polecamy książki prawnicze
W związku z zastosowaniem tymczasowego aresztowania wobec lek. Andrija K., Rzecznik Praw Lekarza Naczelnej Izby Lekarskiej zwróciła się do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o wystosowanie do prokuratora Prokuratury Rejonowej w Gorzowie Wlkp. wniosku o przedstawienie informacji dotyczących podstaw faktycznych i prawnych podjętych czynności, w szczególności zasadności wystąpienia o zastosowanie wobec lekarza tymczasowego aresztowania.
Katarzyna Nocuń
15.05.2024
Zawody medyczne
Dlaczego przedsiębiorcy nie biorą udziału w mediacji? Odpowiedź jest prosta - bo jej nie znają. Ponadto przedsiębiorca nie wtajemnicza przecież prawnika w stan swoich finansów i rzadko pyta, czy jest jakaś lepsza bądź szybsza opcja. Przedsiębiorca i prawnik nie rozmawiają o tym, czy przedsiębiorca ma pieniądze - pisze Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Mediacji Lewiatan, mediatorka, radczyni prawna.
Małgorzata Miszkin-Wojciechowska
15.05.2024
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Kupcy z Marywilskiej w niedawnym pożarze stracili dorobek życia, ale w dochodzeniu ewentualnych roszczeń nie są skazani na porażkę. Na właścicielu nieruchomości komercyjnej spoczywa z mocy prawa odpowiedzialność za bezpieczeństwo użytkowania, w tym bezpieczeństwo pożarowe. Pod lupą śledczych znajdzie się więc i to, czy dopełniono w tym zakresie wszystkich obowiązków. A jeśli nie, to w sądzie będzie można podważyć nawet ewentualne klauzule umowne, dotyczące braku jego odpowiedzialności za zniszczenie towaru.
Renata Krupa-Dąbrowska Patrycja Rojek-Socha
15.05.2024
Prawo cywilne Nieruchomości
Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że propozycje NRA, dotyczące zmian w zasadach wypłacania wynagrodzenia za pomoc prawną świadczoną z urzędu, wiążą się z potrzebą zbyt wielu zmian legislacyjnych, ze zbyt dużymi kosztami dla Skarbu Państwa oraz dużym obciążeniem dodatkową pracą wydziałów zajmujących się wykonywaniem orzeczeń w sądach. Chodzi m.in. o postulat, również radców prawnych, by w sprawach cywilnych sąd nie czekał z przyznaniem "urzędówek" do wykazania bezskuteczności ich egzekucji od przeciwnika procesowego.
Patrycja Rojek-Socha
14.05.2024
Wymiar sprawiedliwości
Resort kultury, po konsultacjach społecznych, zdecydował się na wprowadzenie kilku istotnych zmian do projektu, który ma na celu implementację unijnej dyrektywy DSM (Digital Single Market). Mają one teoretycznie rozwiązać problemy twórców związane z wynagrodzeniami za korzystanie z ich dzieł. Projekt ustawy został we wtorek przyjęty przez rząd - najnowsza wersja uwzględnia również tantiemy.
Inga Stawicka
14.05.2024
Nowe technologie
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar 13 maja powołał profesora Marka Safjana na przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Komisja będzie przygotowywała założenia i ogólne kierunki zmian w prawie cywilnym i prawie gospodarczym prywatnym. Zajmie się też opracowywaniem projektów ustaw i innych aktów normatywnych o podstawowym znaczeniu dla systemu prawa cywilnego i gospodarczego prywatnego.
Agnieszka Matłacz
14.05.2024
Prawo cywilne
W sprawach prywatnoskargowych rozprawę główną poprzedza posiedzenie pojednawcze. W założeniu ma to służyć pojednaniu, likwidacji sporu i uniknięciu konieczności dalszej ingerencji w konflikt przez sąd karny. Czy system działa? W praktyce sytuacje, w których posiedzenie pojednawcze prowadzi do czegokolwiek innego niż przedłużenie postępowania są nadzwyczaj rzadkie - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.
Mikołaj Kozak
14.05.2024
Wymiar sprawiedliwości

SN: Sąd źle wyliczył grzywnę za błąd w fakturze

Prawo karne Podatki i opłaty lokalne
Podatniczka została skazana na zapłacenie grzywny z powodu fałszywej faktury. Sąd orzekający uwzględnił wniosek o skazanie, w sytuacji gdy uzgodniona w nim grzywna kwotowa wynosiła 33 tys. zł, mimo że nie stanowiła równowartości postulowanej – i ostatecznie orzeczonej - grzywny 500 stawek dziennych w wysokości 95 zł. Sąd naruszył w ten sposób rażąco prawo – orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.05.2024
Prawo karne Podatki i opłaty lokalne
Prokurator generalny Adam Bodnar powołał Marka Jamrogowicza na zastępcę prokuratora krajowego - podała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. W przeszłości Jamrogowicz był pierwszym zastępcą prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. W Prokuraturze Krajowej Jamrogowicz od 30 stycznia 2024 r. pełnił funkcję dyrektora Biura Prokuratora Krajowego.
is/PAP
13.05.2024
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie przychylił się do wniosku prokuratury o zastosowanie wobec byłego sędziego WSA Tomasza Sz. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Wydanie postanowienia o tymczasowym aresztowaniu jest warunkiem wszczęcia poszukiwań listem gończym. Były sędzia poprosił o azyl na Białorusi, prokuratura bada jego sprawę w kontekście szpiegostwa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.05.2024
Prawnicy
Dariusz Korneluk, prokurator krajowy, polecił właśnie szefom prokuratur, by w podległych im jednostkach częściej korzystano z prokuratorskiego systemu PROK-SYS. Chodzi m.in. o wyszukiwanie osób i podmiotów gospodarczych czy analizę i badanie akt postępowań przygotowawczych. Także pisma wewnętrzne mają być podpisywane za pomocą podpisu elektronicznego. Celem ma być odciążenie prokuratorskich sekretariatów.
Patrycja Rojek-Socha
13.05.2024
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje się do zmian dotyczących biegłych. Analizuje też zwiększenie znaczenia i rangi opinii prywatnych w postępowaniach sądowych. Nawet sędziowie uważają, że pomysł może być krokiem w dobrym kierunku. Podstawą, jak mówią, musi być jednak uregulowanie rynku biegłych. Chodzi m.in. o weryfikowanie ich wiedzy i kompetencji. W ocenie prawników biegły, jeśli jego prywatna opinia ma mieć wpływ na sprawę, powinien spełniać określone standardy etyczne.
Patrycja Rojek-Socha Krzysztof Sobczak
13.05.2024
Wymiar sprawiedliwości
Wstrzymanie wykonania orzeczenia jest zasadne, gdy zastosowano niewłaściwie przepisy antycovidowe co do obsady sądu. A co więcej, wyrok wydano w składzie, w którym brała udział sędzia delegowana do pełnienia służby sędziowskiej w sądzie wyższego rzędu z naruszeniem ustawowych zasad – orzekła Izba Karna SN i wstrzymała skazanemu wykonanie orzeczenia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.05.2024
Prawo karne
Żaden przepis prawa Unii nie nakłada na państwa członkowskie ogólnego obowiązku zagwarantowania stowarzyszeniom zawodowym sędziów lub prokuratorów prawa kwestionowania każdej niezgodności środka krajowego związanego ze statusem sędziów z prawem Unii - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w zeszłym tygodniu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.05.2024
Prawnicy Prawo unijne
Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Sąd Najwyższy przypomina, że Państwowa Komisja Wyborcza może wydawać wytyczne wiążące komisarzy, urzędników wyborczych i komisje niższego stopnia oraz wyjaśnienia dla organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego. Jak również wytyczne podległym im jednostkom wykonującym zadania związane z przeprowadzeniem wyborów i nadawcom radiowym i telewizyjnym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.05.2024
Wybory Prawo unijne
Sędzia Paweł Rygiel otrzymał nominację na prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Wręczenie nominacji odbyło się podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów tego sądu z udziałem ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Nominację z rąk ministra otrzymał też nowy prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, którym został Janusz Kawałek.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.05.2024
Prawnicy
Ze względu na błyskawiczny postęp technologiczny, walka z bezprawnie udostępnianymi w sieci treściami to dla twórców przepisów poważne wyzwanie. Część zjawisk nie tylko wymyka się regulacjom prawnym, ale jest także trudna do ścigania przez pokrzywdzonych twórców. Sytuację ma szansę poprawić wdrożenie przez krajowego ustawodawcę unijnych aktów prawnych, które pozwolą m.in. na pociągnięcie do odpowiedzialności konkretnego portalu.
Inga Stawicka
11.05.2024
Prawo unijne
Sprawa Tomasza Szmydta, sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, od kilku dni elektryzuje opinię publiczną w Polsce. Przy okazji warto przyjrzeć się kwestii oświadczeń majątkowych sędziów, prokuratorów, których jawność miała stanowić swoisty "bezpiecznik" dla systemu wymiaru sprawiedliwości. "Bezpiecznik", który zawiódł. Więcej, istnieje ryzyko, że mogą stanowić informacje narażające na niebezpieczeństwo jego dobro - pisze dr Paweł Bała, adwokat.
Paweł Bała
11.05.2024
Wymiar sprawiedliwości
Ministerialne wytyczne dotyczące ochrony małoletnich mają być opublikowane najpóźniej do końca czerwca - zapowiedziała podczas debaty "Ustawa Kamilka - co dalej" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. MS zdecydował się jednak już teraz publikować m.in. odpowiedzi na pytania placówek i szkół zajmujących się dziećmi dotyczące wprowadzonych zmian. Zapowiedziała też nowelizację, która ma m.in. wprowadzić część brakujących definicji.
Patrycja Rojek-Socha
11.05.2024
Wymiar sprawiedliwości
Poziom przestępczości w Polsce nie uzasadnia utrzymywania tak dużej, jak obecnie, liczby osób w więzieniach – twierdzi dr Paweł Moczydłowski, profesor Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, dyrektor generalny Służby Więziennej w latach 1990-94. I dodaje, że redukcja populacji więziennej jest w interesie społecznym.
Krzysztof Sobczak
11.05.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Eksperci będą dyskutować nad sposobami na upowszechnienie mediacji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Już 16 maja br. odbędzie się konferencja „Mediacja – eksperci o zmianach legislacyjnych w mediacji”, którą organizuje Centrum Mediacji Lewiatan. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Podczas konferencji eksperci zaprezentują m.in. propozycje zmian, które mają na celu szersze wykorzystywanie alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów. Prawo.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Inga Stawicka
10.05.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Należało się spodziewać, że projekt ustawy reformującej zastane przepisy będzie tworzony w idei cywilnej kontroli nad służbami, na kanwie szerokiej i otwartej dyskusji publicznej, a służbom prędzej zepnie się cugle, niż je poluzuje. Tymczasem proponowane regulacje przewidują dla nich nowe kompetencje, wkraczające w niespotykany dotąd sposób w prawa i wolności obywatelskie - pisze dr Paweł Opitek.
Paweł Opitek
10.05.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sędziowie, prokuratorzy, ale też m.in. ławnicy, nie powinni być całkowicie wyłączeni z katalogu osób podlegających sprawdzeniu w ramach ustawy o ochronie informacji niejawnych. Trzeba się jednak zastanowić, na jakim etapie i w jakim stopniu takie sprawdzenie wdrożyć. Musi je prowadzić wyspecjalizowana służba specjalna, ale bez uprawnienia do odmowy wydania poświadczenia bezpieczeństwa dla sędziego zawodowego czy prokuratora - mówi Prawo.pl dr Michał Gabriel-Węglowski, prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.
Patrycja Rojek-Socha
10.05.2024
Wymiar sprawiedliwości
Rząd chce zmian w kodeksie karnym. Chodzi o ściganie homofobicznych i seksistowskich wypowiedzi, a także mowy nienawiści wobec osób z niepełnosprawnością. Opiniowany projekt ma na celu zagwarantowanie pełnej ochrony wszystkim grupom mniejszościowym szczególnie narażonym na dyskryminację, uprzedzenia i przemoc - a ma to nastąpić przez rozszerzenie przepisów o cechy takie jak niepełnosprawność, wiek, płeć, orientacja seksualna i tożsamość płciowa. I właśnie ta ostatnia kwestia budzi wątpliwości części członków Krajowej Rady Prokuratorów.
Patrycja Rojek-Socha
10.05.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Do 15 maja można zgłaszać kandydatury w ramach uzupełniającej procedury powoływania eksperta z dziedziny pediatrii do Zespołu do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Ma on charakter interdyscyplinarny, a w jego skład ma wchodzić siedmiu członków - jest sześciu, brakuje właśnie pediatry.
Patrycja Rojek-Socha
10.05.2024
Wymiar sprawiedliwości

Tomasz Szmydt bez immunitetu, przestał być sędzią

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W czwartek 9 maja br. prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego przyjął, oświadczenie sędziego...
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.05.2024
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Senat przyjął poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jedna z nich zakłada, że kandydatami do KRS będą mogli być również sędziowie powołani przy udziale neo-KRS. Z przyjętej przez Sejm ustawy wynikało, że kandydować mogą jedynie ci neo-sędziowie, którzy wrócili na swoje wcześniejsze stanowisko. Dodatkowo sędziowie - jak wynika z kolejnej poprawki - będą mogli głosować na więcej niż jednego kandydata.
Patrycja Rojek-Socha
09.05.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prezes Sądu Najwyższego Zbigniew Kapiński, kierujący pracą Izby Karnej, wydał 8 maja 2024 r. zarządzenie w sprawie postępowania z wnioskiem o wyłączenie sędziego. I to składanym przez prokuratora, który opiera je na okolicznościach towarzyszących powołaniu sędziego. Składy wyznaczać będzie "ręcznie" I Prezes SN. Zarządzenie zostało wydane w związku z apelem części sędziów Izby Karnej, skierowanym do prokuratorów o składanie takich wniosków. Może jednak łamać Regulamin SN i prawa stron.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.05.2024
Prawnicy
Już w piątek, 10 maja, mają zostać zaprezentowane propozycje zmian w zakresie sprawdzania sędziów i prokuratorów, którzy mieliby mieć dostęp do informacji niejawnych. To pokłosie sprawy sędziego Tomasza Szmydta, który zawnioskował o azyl na Białorusi. Sędzia WSA w Warszawie zajmował się np. sprawami dotyczącymi odmowy dostępu do informacji z klauzulami "tajne". W ocenie prawników do takich zmian należy podejść ostrożnie, m.in. ze względu na Konstytucję i wynikające z niej gwarancje dla sędziów. Rozwiązaniem, ich zdaniem, mogłaby być choćby KRS.
Patrycja Rojek-Socha
09.05.2024
Wymiar sprawiedliwości
Uchwała Sądu Najwyższego dotycząca kredytów frankowych okazała się prokonsumencka. Jednak cieniem na niej kładzie się nierozpoznanie wniosku prokuratora generalnego o wyłączenie ze składu "nowych sędziów", a konkretnie to, jak go potraktowała I Prezes SN. Prawnicy uważają, że SN powinien wydać postanowienie niezależnie od abstrakcyjności uchwały czy terminu jego wpłynięcia. Sędziowie SN wskazują na lukę w przepisach, która powinna zostać uregulowana.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
09.05.2024
Prawo cywilne Kredyty frankowe
1  2  3  4  5    1792